Кафедра філософії та методології науки
Кафедру філософії та методології науки було створено у 1962 р. як загальноуніверситетську кафедру філософії природничих факультетів, згодом вонаувійшла до структури філософського факультету. У травні 1992 р. кафедра отримала сучасну назву «Кафедра філософії та методології науки».
Першим завідувачем кафедри (1962-1964) був доктор філософських наук, професор Олександр Васильович Шугайлін, коло наукових інтересів якого становила філософія природничих наук, математичний апарат теоретичної фізики та його філософське значення, а також історія становлення наукового світогляду. Він був автором понад 10 наукових праць.
З 1964 до 1987 рр. кафедру очолювала професор, академік АН вищої школи України, заслужений працівник культури України, перша жінка–доктор філософських наук в Україні Hінель Трофимівна Костюк. Під її науковим керівництвом захищено 2 докторські і 20 кандидатських дисертацій дослідниками з України, Чехії, Польщі, Монголії і В'єтнаму. Є авторкою 150 наукових і науково-методичних праць, зокрема, книги «Космос и жизнь» (К., 1964), індивідуальної монографії «Проблема сутності життя. Досвід філософського узагальнення деяких аспектів пізнання живого» (К., 1967), співавтором понад 10 колективних монографій, серед яких «Об'єктивна зумовленість і діалектика інтеграції сучасного наукового знання» (К., 1998), «Интеграция современного научного знания: методологический анализ» (К., 1984). Разом з колективом кафедри професор Н.Т.Костюк розробляла проблеми філософії та методології науки, філософії природничих наук. Під її керівництвом у 1980 року був заснований часопис «Філософські проблеми сучасного природознавства», на сторінках якого друкувалися праці філософів і науковців-дослідників. Пропрацювавши в університеті майже сорок років і отримавши почесні звання «Заслужений працівник культури УРСР», «Відмінник освіти України», медалі «За доблесну працю», «Ветеран праці», «До 1500-річчя Києва», професор Н.Т.Костюк продовжувала активну творчу діяльність і за його межами. Вона була стипендіатом державної стипендії «Видатним діячам освіти», мала звання «Майстер декоративно-прикладного мистецтва» за напрочуд гарні вишивані картини, кілька з яких прикрашають читальну залу філософського факультету. Вже будучи на пенсії, Нінель Трохимівна цікавилась справами кафедри, підтримувала зв’язок зі своїми учнями, колишніми і нинішніми членами кафедри, які і провели її в останню путь на 93 році життя.
З 1987 до 1997 рр. кафедру очолювала доктор філософських наук, професор Тетяна Дмитрівна Пікашова, коло наукових інтересів якої, як біолога за фахом, було пов'язане з філософією біології та проблемами теоретичного знання: «Биология как теоретическая система знания» (К., 1982); «Разрешение проблемы теоретического знания» (К., 1986), з історією науки і техніки: «Основи історії науки і техніки / у співавторстві з Л.О.Шашковою» (К., 1997), де висвітлені певні історичні епохи розвитку наукового пізнання, еволюція пізнавальних процесів та їх змісту, зміна місця й призначення науки, її дисциплінарна структура в конкретний історичний період.
У 1992-1995 рр. викладачі кафедри працювали в межах міжнародної наукової програми «Трансформація гуманітарної освіти в Україні» (професор Т.Д.Пікашова, доценти В.А.Бугров, Ю.В.Джулай, В.М.Костєв, А.І.Пипич, Л.А.Соловей, В.Л.Чуйко, Л.О.Шашкова,).
Серед професорсько-викладацького складу кафедри в різні роки були такі видатні науковці, як професори П.С.Дишлевий, О.І.Кедровський, В.С.Лутай, Л.А.Соловей, О.І.Яценко.
Сьогодні кафедру очолює професор І.С.Добронравова (з 1997 р.), яка досліджує філософію та методологію науки (фізики та синергетики), започаткувавши вивчення філософських та методологічних засад синергетики як одного з визначальних напрямів постнекласичної науки, що постає в процесі сучасної глобальної наукової революції. Вона є авторкою індивідуальної монографії «Синергетика: становление нелинейного мышления» (1990). Також нею опубліковано біля 100 статей та розділів колективних монографій, у наукових виданнях в Україні та за її межами. У 2017 році нею видана збірка праць «Практична філософія науки». З 2002 року І.С.Добронравова є президентом Українського синергетичного товариства – національної громадської організації, яка об'єднує науковців та викладачів вищої школи, зацікавлених у вирішенні проблем розвитку людства й модернізації українського суспільства на засадах синергетичної парадигми самоорганізації – нової методології пізнання й практики. Наукове співробітництво здійснювалось нею в рамках міжнародних проектів: проект ІНТАС «Людська діяльність в складному світі» (2001-2003); російсько-українські проекти «Постнекласичні методології: історія, сучасність, перспективи» (2005-2007); «Філософсько-методологічні засади сучасного наукового дослідження» (2005-2008); «Постнекласичні практики у мінливому світі» (2008-2010). З 2011 року Українське синергетичне товариство, в якому беруть участь деякі викладачі кафедри, аспіранти та докторанти професора Добронравової, є колективним членом Міжнародного центру системних досліджень імені Людвига фон Берталанфі, а в 2014 році товариство виступило співорганізатором Міжнародної наукової конференції з системних досліджень EMCSR-2014: “Civilisation at the Crossroads: Response and Responsibility of the System Sciences”. I.С.Добронравова нагороджена орденом Княгині Ольги III ступеня (2009).
На кафедрі розроблялись та викладались такі наукові напрями та дисципліни: філософія і методологія науки; історія філософії науки, філософія техніки; філософські засади постнекласичної науки; новітня філософія науки; світоглядно-методологічні концепції сучасного природознавства; екологія і основи безпеки життєдіяльності; етика науки та біоетика; методологія наукових досліджень, теорія наукового пізнання, методологія та організація наукових досліджень (для магістрантів усіх факультетів університету), методика викладання філософії у вищих навчальних закладах, філософські проблеми сучасної науки, філософія (для бакалаврів природничих факультетів) філософія науки та іновацій для аспірантів. На кафедрі працюють наукові школи: професора І.С.Добронравової «Філософські засади синергетичної методології міждисциплінарних досліджень»; професора В.Л.Чуйка «Аналіз основоположень методологічних систем»; професора Л.І.Сидоренко «Філософія біології та фізики живого».
Кафедра проводить плідну роботу з підготовки кадрів вищої кваліфікації. За останні роки було підготовлено 7 докторів і 25 кандидатів філософських наук. Всі професори, доценти й асистенти, які нині працюють на кафедрі, були підготовлені в аспірантурі та докторантурі філософського факультету.
Кафедра підтримує наукове співробітництво з наступними науковими установами в Україні та за кордоном: Інститутом філософії імені Г.С.Сковороди HAH України; Інститутом вищої освіти НАПН України; Національним інститутом проблем міжнародної безпеки РНБО України; Вінницьким національним технічним університетом, Дрогобицьким державний педагогічним університетом імені Івана Франка, Одеським державним університетом ім. І.І.Мечнікова, Одеським державним медичним університетом, Сумським державним педагогічним університетом, Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича; Віденським технічним університетом.
Викладачами кафедри підготовлені наступні навчальні видання: «Від витоків до середини XIX століття: короткий довідник з історії філософії» / за ред. Т.Пікашової та В. Чуйка. – К., 1997; Пікашова Т.Д., Шашкова Л О. «Основи історії науки і техніки. Навчальний посібник». – К., 1997.; Сидоренко Л. І. «Сучасна екологія. Наукові, етичні та філософські ракурси». – К., 2002; Охріменко О.Г. «Фундаментальні філософські проблеми». — К., 2002; «Історія філософії. Словник». – К., 2005 та наступні видання. – 1200 c. (Руденко О.В.); «Новітня західна філософія науки» / І.С.Добронравова, Т.М.Білоус, О.В.Комар. – К, 2008; «Філософія та методологія науки: підручник» / І.С.Добронравова, Л.І.Сидоренко. — К., 2008; Перова О.Є., «Філософські аспекти біоетики : навч. посіб.». — К., 2009; «Новітня філософія науки / І.С.Добронравова, Т.М.Білоус, О.В.Комар». – К, 2009, «Філософія: Хрестоматія : навч. посіб. для бакалаврів фізико-математичних та природничих спеціальностей». В 2-х томах / О.В.Комар, А.А.Кравчук, О.В.Руденко та ін.; загальна ред. докт. філософ. н., проф. І.С.Добронравової. – К:, 2010; «Основи методологія та організації наукових досліджень: навч. посібник» / за ред. А.Є.Конверського. – К.: Центр учбової літератури, 2010; «Філософія: підручник для студентів вищих навчальних закладів» / кол. авторів; за ред. Л.В.Губерського. – Харків: Фоліо, 2013 та 2-е видання 2018, «Методологія та організація наукових досліджень. Навч. Посібник для магістратури» – К.: Центр учбової літератури, 2018; «Філософія науки. Підручник для аспірантів» – К.: Центр учбової літератури, 2018.
За підсумками науково-дослідницької роботи викладачами кафедри опубліковано багато наукових праць. Це наукові статті, що виходили друком в університетських, республіканських і міжнародних виданнях близького і далекого зарубіжжя. Професори кафедри у своєму науковому здобутку мають наступні відомі за межами України монографії: Сидоренко Л.И. «Философский анализ развития и перспектив биотехнических исследований». – К, 1987; Добронравова И.С. «Синергетика: становление нелинейного мышления». – К., 1990; Чуйко В.Л. «Рефлексія основоположень методології філософії науки». – К., 2000; Професор І.С.Добронравова була головним редактором таких видань, як "Science of Self-Organisation and Self-Organisation of Science". – K., 2004; «Культурний контекст соціальної самоорганізації : зб. наук, праць». – К., 2006; Чуйко В.Л. «Когнітивізм як об'єкт когітології». – Ніжин, 2007.
Останнім часом ними були видані такі розділи колективних монографій: Філософія та політологія у структурі сучасного соціогуманітарного знання (теоретичні та методологічні аспекти) : монографія / Л.В.Губерський, А.Є.Конверський, В.А.Бугров та ін.: К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський унів-тет». – 2011. (Чуйко В.Л.); Сложность как процесс -- В кн. «Синергетическая парадигма». Москва: «Прогресс-Традиция», 2011. 495с. С. 149-155; Синергетическая перспектива концептуализации постнеклассических практик // Постнеклассические практики: опыт концептуализации: Коллективная монография/ Под общ. ред. В.И.Аршинова и О.Н.Астафьевой. – СПб.: Издательский дом «Міръ». – 2012; Нелинейное и сложное мышление. – В кн..Философия мышления. Одесса: «Печатный дом», 2013. 442с. С. 91-104; Постнеклассическое знание как процесс. – В кн. Наука и социальная картина мира (Коллективная монография к 80-летию академика В.С.Степина) М.: Альфа-М, 2014, 767с. С. 493-504ґ; Дескриптивність нелінійного теоретичного знання . – в кн. Людина в складному світі». Суми: Університетська книга, 2017. 357с. С. 177-198; Conceptual Foundations for Application of Cognitive Technologies to Education – in Cognitive Technologies to Education. Sumy: «University book». 2018, 199 p., pp 21-33. (Добронравова И.С.).
Викладачі та аспіранти і докторанти кафедри постійно беруть участь у наукових конференціях в Україні та за її межами. Ними було прочитано загалом понад 600 доповідей на різних наукових форумах, регулярно організується робота секції з філософії та методології науки на Днях науки філософського факультету та разом з Українським синергетичним товариством в межах цих конференцій щорічно проводяться круглі столи з актуальних методологічних проблем сучасної науки,на яких виступають провідні українські та зарубіжні науковці.
Інтернет сторінка кафедри : http://www.philsci.univ.kiev.ua/
На кафедрі філософії та методології науки в різні періоди її історії працювали:
доктор філософських наук, професор П.С.Дишлевий;
доктор філософських наук, професор Н.Т.Костюк;
доктор філософських наук, професор В.С.Лутай;
доктор філософських наук, професор Т.Д.Пікашова;
доктор філософських наук, професор Л.А.Соловей;
доктор філософських наук, професор О.В.Шугайлін;
доктор філософських наук, професор О.І.Яценко;
кандидат філософських наук, доцент О.П.Архіпов;
кандидат філософських наук, доцент В.Д.Білогуб;
кандидат філософських наук, доцент М.П.Бузський;
кандидат філософських наук, доцент Н.М.Кохан;
кандидат філософських наук, доцент В.М.Костєв;
кандидат філософських наук, доцент О.О. Лісіціна;
кандидат філософських наук, доцент О.Г.Охріменко;
кандидат філософських наук, доцент О.Є.Перова;
кандидат філософських наук, доцент В.І.Пустовойтов;
кандидат філософських наук, доцент В.С.Семерик.
Сьогодні на кафедрі філософії та методології науки працюють:
завідувач кафедри, доктор філософських наук, професор
І.С.Добронравова;
доктор філософських наук, професор Л.І.Сидоренко;
доктор філософських наук, професор В.Л.Чуйко;
кандидат філософських наук, доцент Т.М.Білоус;
кандидат філософських наук, доцент О.В.Комар;
кандидат філософських наук, доцент А.А.Кравчук;
кандидат філософських наук, доцент Ю.В.Павлов;
кандидат філософських наук, доцент С.П.Петрущенков;
кандидат філософських наук, доцент А.І.Пипич;
кандидат філософських наук, доцент О.В.Руденко;
кандидат філософських наук, доцент І.В.Савинська;
кандидат філософських наук, доцент Я.М.Чайка;
кандидат філософських наук, асистент В.В.Загороднюк;
кандидат філософських наук, асистент Р.Ю.Коперльос.